2012. március 26., hétfő

Csillavilla féle Brownie

Nem, nem, nem...ez a csaj nem csak sós ételeket készít, persze ezeket jobban szereti, de egy kedvenc édességemet is szeretném megmutatni Nektek, ahogyan én készítem.

Hozzávalók:

10 dkg kakaópor, 1 tábla étcsokoládé, 10 dkg nyírfacukor, 1 csomag vaníliás cukor, 10 dkg olvasztott vaj, 2 tojás, 1 natúr joghurt, 1 kávéskanál szódabikarbóna, egy csipet só

Az kakaóport egy tálba szitálom, hozzáadom a nyírfa cukrot, vaníliás cukrot, a csipet sót majd az olvasztott vajat. Ha nem elegendő a folyadék, akkor pici meleg vizet teszek még hozzá. Simára keverem két tojással és a joghurttal, majd az apró darabokra vágott csokit és a kimagozott meggyet is hozzárakom. A legvégén átszitálva jöhet a szódabikarbónával elkevert liszt is. 
Egy buli alkalmával Valaki (ezúton is köszönet Neki) itt hagyott egy üveg Tokai Maximiliant, amit előszeretettel használok az ilyen sütikhez, ettől még pikánsabb, még ínycsiklandóbb lesz az egész. Ha ilyened épp nincs otthon, akkor 3cl konyak vagy wisky is megteszi:)
Az így kapott, kicsit folyósabb masszát kivajazott, csatos sütőformába öntöm és 180 fokon kb. 25 percig sütöm. Akkor jó, ha még kicsit remeg a teteje. Meg szoktam várni, amíg kihűl, utána szedem ki a formából és szeletelem. A közepe még kicsit folyik, amitől állaga még ínycsiklandóan krémes lesz. Dóri, az unokahúgom mondta: „Mama! Mondd meg Csilluskának, hogy ez nagyon finom és süssön máskor is!”.


A nyírfa cukrot a cukorbetegek is fogyaszthatják, ráadásul pont olyan, mint a kristálycukor, így nem kell azon gondolkodnod, hogy na ebből vajon mennyit kell beletenni....?!

Keleties fasírt

Keleties, mert a bulgur miatt Közel-, a fűszerezése miatt meg kicsit Távol-Keleti egyveleg lett.

Hozzávalók:

25 dkg pulyka darált hús, 10 dkg brokkoli, 2 evőkanál bulgur, 1 marék sótlan földimogyoró, 2 gerezd fokhagyma, 1 tojás, só, bors, fűszerkömény, gyömbér, kurkuma és chili.

A bulgurt leöntöm forró vízzel és kicsit állni hagyom míg megszívja magát. Közben a brokkolit kicsit megfőzöm. A husihoz szépen sorban jöhetnek a fűszerek. Először a fokhagymát reszelem hozzá, aztán kerül bele a só, bors, a megőrölt fűszerkömény, a kurkuma, a gyömbér és legvégül a chili. A mogyorót én mozsárban kicsit durvára töröm, majd a leszűrt bulgurral és a brokkolival együtt hozzákeverem a husihoz. Végül egy tojással az egész összeáll. Én szoktam kicsit hagyni, hogy összeérjenek az ízek és csak ezután sütöm ki a fasírtokat olívaolajon vagy lenmagolajon.

Itt a jó idő, így lehet menni bringázni, túrázni, piknikezni, ez az étel pedig kiváló, hogy közben éhségünket csillapítsuk:)

2012. március 18., vasárnap

Csülkös raguleves

Nagynénémtől kaptam egy jó kis füstölt csülköt, amit én nagyon szeretek levesnek elkészíteni. Remélem ezzel férfi olvasóimnak is kedvezek.

Hozzávalók:
25-30 dkg füstölt csülök, 1 fej hagyma, 1-2 gerezd fokhagyma, 2-3 szál sárgarépa, 1 szál fehérrépa, 2-3 db burgonya, zeller, 1 fél paprika, 1 fél paradicsom, 1 karika erős zöldpaprika, bors, 2 db babérlevél, 2 evőkanál mustár, tejföl, petrezselyem.

Egy nagyobb lábas kell most Nekünk, amiben kis olajon elkezdem üvegesre pirítani a felaprított hagymát.
A csülök húsosabb részét felcsíkozom, persze egy kis szalonnája és bőre is kerül bele, mert úgy adja meg igazán a leves ízét, majd mehet a fazékba társalogni a hagymával. Amikor már a szalonna rész is üvegesre pirult, felöntöm vízzel és jöhet bele a babérlevél, fokhagyma, paprika, paradicsom és a bors. Sót eszedbe ne jusson tenni bele, maximum a végén, ha még kívánja! Lefedve, lassú tűzön addig főzöm, hogy a csülök már finom puha legyen.
Közben a zöldségeket zsülienre vágom, azaz gyufaszál vastagságú, nagyjából egyforma nagyságúra, majd mielőtt teljesen megpuhult a husi, akkor beleteszem a levesbe. Kevesebb idő kell neki, mint általában, mivel ilyen vékonyra van szelve.
A tejfölt elkeverem a mustárral és pár kanál meleg levessel, így szép sima lesz, ezután belecsurgatom a kész lébe. Legvégül apróra vágott petrezselyemmel színesítem a tetejét.

Ez az adag egy nagyobb családnak is elég, ezért ha kevesebbet szeretnél készíteni, akkor felezd le a csülök, a zöldségek és a víz mennyiségét.
Ha húsvét után kimarad egy kis sonka, akkor azzal is próbáld ki:)

2012. március 11., vasárnap

Halas pirog

Az Apu sokat pecázik tavasztól-őszig, én meg szívesen használom fel a zsákmányt. A csukát azért szeretem, mert nagyon sovány, de mégis nagyon ízletes a husija. Szerencsére Nekem már semmi dolgom vele, mert az Apu tisztítja és gondosan beirdalja, így a szálkák teljesen eltűnnek sütés közben. Ha nincs ekkora mázlid, aki a kész halat eléd rakja, akkor használhatsz tőkehalat is.

Hozzávalók:
10 db csuka filé (kb. 2x3 cm-es jól beirdalt darabok), só, bors és pici olívaolaj a sütéshez.
A tésztához: 25 dkg liszt, 2 tojás (picit tegyünk félre, amivel megkenegetjük a tetejüket), 10 g vaj, só, 1/4 cs. sütőpor, langyos víz az összegyúráshoz, szezámmag a díszítéshez.

A csukadarabokat besózom, borsőrlővel beborsozom és egy órácskát állni hagyom. Közben elkészítem a tésztát. A liszthez hozzáadom a sütőport és 1 teáskanál sót, majd a puha vajjal elmorzsolom. Ezután hozzáadom a tojást és annyi vizet, amivel puha tésztát tudok összegyúrni. Negyed óra után vékony tésztát nyújtok belőle és 10 egyenlő részre vágom. A fölöslegeket levághatod és díszítheted vele a tetejét.
A halakat 2-3 perc alatt olívaolajon elősütöm és megvárom míg kicsit kihűlnek. Ezután a tészta egyik felére pakolgatom őket és a maradékot ráhajtom. Villával lenyomogatom, így egyben díszítem is és rásegítek arra is hogy ne nyíljanak szét sütés közben. A tetejét megkenem a félretett tojással, majd legvégül megszórom szezámmaggal. Közepes lángon addig sütöm, míg szép, aranybarnák lesznek.
Nassolhatod is, de főételként egy salátával nagyon laktató fogás.

2012. március 10., szombat

Spenótos túrógombóc

Farsangkor minden kislány hercegnőnek, kiscicának vagy egyéb aktuális mesehősnek öltözik. Én azonban, a mindig is Különc, egyik évben Tükörtojás voltam spenótban. Hogy ezt nem tudjátok el sem képzelni? Belátom, kicsit elvont...zöld, kötött harisnya, zöld pulcsival, a nyakamban pedig sárga és fehér színű krepp papír.:)
Amúgy ha azt gondoljátok, na tuti ez a kedvence, akkor nagy tévedés...ugyanis egyáltalán nem eszem meg a főzeléket. Rájöttem, hogy zavar ez a szó, meg az, ahogy kinéz...viszont a zöldségeket szeretem, a párolás meg túl snassz, így hát nincs mit tenni, mindig valami újat kell kitalálni.

Hozzávalók:
0,5 kg túró, 2 tojás, 20 dkg spenót(ehhez leginkább a fagyasztottat szoktam használni), kb. 5dkg búzadara, 2-3 gerezd reszelt fokhagyma, só, bors, szerecsendió, rozmaring.

Ugyanúgy készítem, mint a kapros túrógombócot, csak kapor helyett spenót kerül bele úgy, hogy kiolvasztom és a nedvességet kinyomkodom belőle. Ezután fokhagymával, sóval, borssal, szerecsendióval és rozmaringgal ízesítem. Ha megfőttek, kiveszem egy tányérra, majd tejfölt (vagy én mostanában csak natúr joghurtot használok) és reszelt sajtot teszek rá. Én úgy szeretem, ha teljesen ráolvad a sajt, ezért egy picit beteszem a mikroba vagy sütőbe. De csinálhatsz hozzá egy besamel alapú sajtmártást is.
A kollégáim sokszor nem bírják ki és belekóstolnak az ebédjeimbe. Szegény gombócokat, gondolom mert nem édes és még zöld is, kicsit kételkedve nézegették először, de ismét győztek az ízek:)

2012. március 4., vasárnap

Kapros túrógombóc szójaszószos öntettel

Családi hétvégéken egymást kerülgetve főzünk. Anyu szerint pont olyan vagyok, mint Apu, mert mindig valami különlegeset szeretek csinálni. Ami neki a túlzás, az nekünk az abszolút kikapcsolódás és alkotás. Vasárnapra való tekintettel a húsleves is megvolt, de mellette sütöttünk halat és lecsós csirkecombokat, Apa csinált egy különleges zöldségköretet én pedig a kapros túrógombóccal spékeltem a mai menüt.

Hozzávalók:
0,5 kg túró (piacon vettük, tehát nem diétás:), 2 tojás, só, bors, kapor (ez lehet friss, fagyasztott vagy szárított is), kb. 5dkg búzadara, 2-3 gerezd reszelt fokhagyma.

A túrót egy villa segítségével széttöröm, hozzáteszem a két tojás sárgáját, sóval, borssal, fokhagymával és az apróra vágott kaporral ízesítem. Ha szárított kaprot használsz, akkor sem kell megijedni, mert szerencsére a főzés közben visszanyeri nedvességét és ugyanolyan intenzív íze lesz, mintha frissel készítenéd. Legvégül mehet bele a búzadara és óvatosan, két részletben a felvert tojásfehérje. Vizes kézzel kisebb gombócokat formázok belőle majd forrásban lévő vízbe teszem. A gombócok mindig akkor vannak készen, ha feljöttek a víz tetejére.
Gyorsan kiveszem a vízből és már lehet is tálalni például a szójaszószos öntetemmel, amit szintén megtalálsz az oldalamon. Ha nem vagy ennyire bátor, de legyél, mert isteni, akkor egy sajtszósszal is nyakon öntheted.
Mi most a sült hal mellé ettük, de ha nem kívánsz husit, akkor így magában is nagyon finom.