2012. augusztus 12., vasárnap

Darált hússal töltött csillagtök

A csillagtök vagy patiszon nekem nagy kedvencem rántva, de szeretem az új recepteket, főleg mert itt nem kell megpucolni, ami a legmacerásabb része. Ez az étel most Angeliska ötlete alapján készült.

Hozzávalók:
2-4 db kisebb csillagtök (patiszon), tökönként: 15 dkg hús, 2-3 paradicsom, 2-3 gerezd fokhagyma, kapor só, bors, őrölt fűszerkömény.

A patiszonok tetejét levágom és kivájom a belsejét. A magos részt kidobom, de a többit apróra összevágom, ami szintén a töltelék része lesz. Besózom és állni hagyom.



Addig elkészítem a tölteléket. Egy teflon serpenyőbe 1-2 csepp olívaolajon elkezdem megpirítani a húst, majd reszelt fokhagymával, sóval, fűszerköménnyel és frissen őrölt borssal ízesítem. Én most pulykahusit használtam. Jöhet bele a patiszon belseje és a meghámozott paradicsomszeletek. Pár perc alatt az egész ragum kész, végül aprított kaporral színesítem.



A csillagtökökből kiöntöm a só miatt keletkezett nedvességet és megtöltöm a raguval. Végül ráteszem a "sapkáját" és lassú tűzön kb. 50 perc alatt készre sütöm. Akkor lesz jó, ha a patiszonunk már jól megpuhult.



Jó étvágyat!:)

2012. július 16., hétfő

Házi sajt

Gyerekkoromban az Anyu rengeteg házi sajtot és házi túrót készített mindenféle ízesítésben. Kedvenceim a sós-borsos, fokhagymás, köményes, tárkonyos, petrezselymes.

Hozzávalók:
1 liter tej, 3 cl ecet, 1 csapott evőkanál só és ízesítés tetszés szerint

A tejet egy lábasban öntöm és elkezdem felforralni, mielőtt teljesen felforr beleszórom a sót és az ecetet. Lezárom a gázt és egy éles késsel 3-4 csíkot húzok bele, pl. mintha egy zorró jelet rajzolnánk:)
Pár perc állás után leszűrőm. Ezt úgy kell, hogy egy szűrőre teszek egy finom szövésű anyagot, legjobb a textilpelenka és így öntöm le. Amikor már a nagy része lecsöpög, akkor egy csomót kötök rá és felakasztom majd egy éjszakán át hagyom, hogy minél több nedvesség távozzon belőle. Tejtől függ, hogy milyen lesz az állaga, de a másfeles dobozos tejből, hihetetlen, de krémes, friss sajt lesz.

Jó étvágyat hozzá!:)

2012. július 5., csütörtök

Tojásos-lecsós bulgur

Ebben a kánikulában főzni vagy sütni igazi hőstett. Ez az étel viszont nagyon egyszerű és mindössze pár perc.

Hozzávalók
2 lila hagyma, 2 paradicsom, 1 tv paprika, petrezselyemzöld, 2 bögre bulgur, 4 tojás, olívaolaj, só, bors

A bulgurt egy tálba teszem, megsózom, majd forró vízzel leöntöm és 15 percig állni hagyom.
Közben a zöldségeket felkarikázom/felkockázom és kevés olívaolajon megfonnyasztom. Sóval és borssal ízesítem. Jöhet rá a lecsöpögtetett bulgur, egy-két keverés és ráöntöm a felvert tojásokat. Pár pillanat alatt a tojás megsül, belekeverem az aprított petrezselymet és kész is.:)

2012. június 25., hétfő

Tonhalas rétes + 1 ráadás

Ezt már többször csináltam és mindig nagyon fincsi lett. A tölteléket lehet egy kicsit variálni, de hasonlóan készül, mint a fehérboros tonhalas-zöldséges táskákba való. Itt viszont időt spórolsz meg, mert a réteslapok már készen vannak:)

Hozzávalók:
1 csomag réteslap (8 db), 1/2 pohár tejföl vagy joghurt, 1 tojás, 1 doboz tonhal, 1 új lila hagyma, 10 dkg kukorica, 2 paradicsom, 10 szem fekete olívabogyó, citromlé, olívaolaj, koriander és mustármag, chili, só, bors.

A lila hagymát felszeletelem, mehet bele a zöld szára is és kevés olívaolajon egy kis sóval elkezdem megfonnyasztani, ezután hozzáteszem a felkockázott paradicsomot, majd ha kicsit megpuhult, akkor jöhet bele a konzerv tonhal, a kukorica és a felszeletelt olívabogyók. Sóval, frissen őrölt borssal és a citrom levével ízesítem. Fokozom az élvezeteket, a fűszermagokat egy mozsárban megtöröm és belekeverem a töltelékbe.

Vizes konyharuhára teszek egy réteslapot, megkenem olajos tejföllel (vagy joghurttal), és jöhet rá a másik lap. A tölteléket az egyik végébe halmozom és szépen feltekerem. Tetejét felvert tojással kenem meg és beleteszem egy teflonos tepsibe. A következő 2 lappal ugyanígy járok el.

Ennyi töltelék 2 rúdhoz elegendő, így vagy dupla adagot készítesz vagy kipróbálod a kicsit meredekebb ízvilágot.
Sajtos olívabogyó krémes rétes.

Hozzávalók a töltelékhez részben ugyanaz, mint az olívabogyós mártogatósnál. Annyiban változtattam, hogy fokhagyma helyett új lila hagyma került bele és most a kapri is a boltban maradt:)

A réteslapokat ugyanúgy kell előkészíteni a megtöltéshez, amit fentebb leírtam. A tölteléknek megágyazok 4 szelet grill sajttal, erre jön az olívabogyós krém, majd újra 4 szelet grill sajt a tetejére. Feltekerem, megkenem a tetejét tojással és ezek is mehetnek be sülni.

Íme az eredmény!:)


2012. június 18., hétfő

Sajtos-tejfölös csirkemell sült zöldségekkel

Barátaim, akik már kóstolták főztömet, szerencsére kritikákkal is ellátnak a blog kapcsán. Az egyik ilyen jó tanács adta az ötletet, ennek a nagyon egyszerű, mindenki számára elkészíthető ételnek.

Hozzávalók:
1 csirkemell, 3 gerezd fokhagyma, 1 pohár tejföl, 15 dkg sajt, új zöldségek (répa, hagyma, burgonya, paradicsom, paprika) szerecsendió, só, bors.


A csirkemellet felszeletelem, kicsit kiklopfolom. Majd jöhetnek a legegyszerűbb ízesítők: só, bors és reszelt fokhagyma. Egy kerámia tálba pakolgatom a husit, ráöntöm a szerecsendióval kikevert tejfölt, végül a tetejét megszórom jó sok reszelt sajttal. Alufólia alatt 40 perc alatt a husi megpuhul, ezután leveszem a fóliát és rápirítom a sajtot. Felkockázva, vagy felszeletelve tálalom a sült zöldségekkel.

A zöldségkörethez a répákat és az újhagymát megtisztítom. A burgonyákat, paprikát és a paradicsomot megmosom. Egy teflon tepsibe helyezem őket, ahogy a képen is láthatod. Megsózom, megborsozom és olívaolajjal meglocsolom. Alufólia alatt puhára sülnek. A legvégén a répákra jöhet egy kis majoranna.


Ajánlok hozzá egy könnyű, fűszernövényes joghurtos szószt, ami lehet akár bazsalikom, petrezselyem, kapor, menta, tárkony, rozmaring vagy ezek keveréke.

Tipp!
Csirkemell helyett lehet halfilé vagy karaj is!

A fenti képről, amit szintén én készítettem, eszembe jutott, hogy pont olyan, mint a blogom:)! Szép színes, ahogy egy barátom fogalmazott...:)

2012. június 14., csütörtök

Perec, ami édes és sós és ványai

Dévaványai perec, mindenki kedvence, aki már kóstolta, mert egyszerre édes és sós és eteti magát. Anyukám rendszeresen pödri és sodorja ezt a finomságot, akár órákon át, mert tudja, hogy nem tud belőle eleget csinálni:) Pár hete én is megtanultam az elkészítését, amit most meg is osztok Veletek.



Hozzávalók:
0,5 kg liszt, 1/4 cs.élesztő, 1 dl tej, 2 tojás, 1 pohár tejföl, 15-20 dkg margarin (vagy zsír), 1,5 teás kanál cukor, 1 teás kanál só.

Az Anyu kapásból 1 kg liszttel csinálja, de én gyakorlásként, amikor Orsi kislányának ballagására készítettem, mindent feleztem. Ha dupla a liszt, akkor minden hozzávalóból dupla mennyiséget használj!

Langyos tejben egy teáskanál cukrot teszek és belemorzsolom az élesztőt. Pár perc alatt fel is fut, azaz habos lesz tőle a tej teteje.
A lisztbe beleteszem a cukrot, a sót, a felfutott élesztőt, a tejfölt, az olvasztott margarint vagy zsírt és a tojásokat. Most elkezdem összegyúrni és ha még kívánja, hogy ne legyen ragadós a tészta, akkor teszek bele egy kis lisztet. Letakarom és úgy 1-2 órára félre teszem, hogy megkeljen a tészta.

Ha megkelt, a tésztát egyenlő részekre osztjuk. Először a felét négyfelé és lisztezett deszkán hengereket csinálok belőle. Majd ezeket is egyenlő részre osztom és újra henger alakúra gyurmázom. Hogy el tudjátok képzelni, képeket is mellékelek a folyamatokról.


Végül kisebb rudakat kapunk, ahogy az a kép felső sarkában is látszik. Amíg kinyújtjuk a rudakat, addig az eleje már pihen, így jobban lehet pödörni őket.
A kisebb rudakat elkezdem kinyújtani, mint gyerekkoromban a gyurmát, majd a két végét ellentétes irányba pödröm, aztán felveszem, összesodrom és a két végét összenyomom.

Nyújtás...

Sodrás...

Kivajazott, kilisztezett tepsibe rakosgatom őket. Felvert tojással megkenem és előmelegített sütőben pirosra  sütöm. Amíg sül, már nyújthatom, pödörhetem, sodorhatom a másik felét is:)

Ha kész, igazán megérdemeltek egy jó hideg sört hozzá! :)

2012. június 5., kedd

Sült ponty zöldhagymás-cukkinis hajdinával

Valami új ízkavalkád, amihez egy wok serpenyő kell csak.

Hozzávalók:
4 ponty patkó, 2 szál újhagyma, 1 kisebb cukkini, 1 kovászos uborka, zöld fűszernövények (kapor, menta, petrezselyem, zeller zöld), 15 dkg hajdina, olívaolaj, citrom leve, só, bors.

A ponty patkókat besózom és frissen őrölt borssal meghintem.
Egy wok serpenyőben kevés olívaolajon a felkarikázott újhagymát megfonnyasztom, majd kiszedem és félre teszem. Most jöhetnek ugyanígy a cukkiniszeletek is, majd ezeket is félreteszem.
A hajdinát megmosom és lecsöpögtetem, majd az olívaolajon kicsit megpirítom, sóval és borssal ízesítem és felöntöm 2/3 vízmennyiséggel. Fedő alatt, lassú tűzön 20 perc alatt készre párolom.
A hagymát, cukkinit és a felkockázott kovászos uborkát belekeverem és kiszedem egy tányérra.

A halszeleteket sütés előtt citrom levével meglocsolom és kevés olívaolajon pár perc alatt mindkét oldalát pirosra sütöm.

Szójaszószos öntetemmel tálalom, amit egy kis chilivel és zöld fűszerekkel spékelek meg.



Tipp!
Ha kevés időd van (fél-egy óra), hogy a besózott halszeletek álljanak, akkor több sót használj!
Ha van egy éjszakája is a hűtőben, akkor kevesebbet és sütés előtt mosd ki egy kicsit a szeleteket, mert ha nagyon átjárja, akkor aztán rengeteget fogsz inni rá:)

2012. június 4., hétfő

Szamócás-mentás habbal töltött kosárkák

Nap érlelte, piros, lédús, szabálytalan és mennyeien finom. Ez az igazi otthontermő szamóca.
Ettem szedés közben, csináltam belőle szamócás-mentás turmixot és íme egy nagyszerű édesség.

Hozzávalók a linzer tésztához:
20 dkg porcukor, 4 tojás sárgája, 1 csomag vaníliás cukor, 1/2 citrom héja, 20 dkg vaj, 50 dkg liszt, 1/4 csomag sütőpor vagy 1 teáskanál szódabikarbóna, csipet só, 1 dl tejszín vagy tej.

Hozzávalók a töltelékhez:
30 dkg szamóca, 20 dkg porcukor, 4-5 levél menta, 4 tojás fehérje, csipet só.

Szétválasztom a 4 tojást, majd a sárgáját kikeverem a porcukorral, vaníliás cukorral és belereszelem a citrom héját. Beleöntöm a lisztet, sütőport és hozzámorzsolom a puha vajat. Tejszínnel vagy tejjel tésztát gyúrok belőle és fóliába csomagolva legalább fél órára beteszem a hűtőbe.

Közben a kosárformákat kivajazom és lisztezem.

Jöhet is a tölteték, amihez a megmosott szamócákat, a mentaleveleket, 10 dkg porcukorral összeturmixolom. Majd a tojásfehérjét, csipet sóval és 10 dkg porcukorral kemény habbá verem. Ha kész óvatosan belekeverem a szamócás keveréket.

A linzertésztát lisztes deszkán fél cm vastagságúra nyújtom, majd a kosárkák segítségével kiszaggatom. Egyenként belenyomkodom a tésztákat a formába, majd megtöltöm a habbal. Egy-egy félbevágott szamócával díszítem és először (5 percig) nagyobb fokon, majd mérsékelve a hőmérsékletet közepes lángon (kb. 20 perc) sütöm készre.



Tipp!
A szamócákat leveleivel együtt mosd meg és utána szedd ki őket, különben megszívja magát vízzel.
A linzertésztához szükséges vaj ne legyen túl puha, mert minél puhább, annál több lisztet vesz fel.
A citromnak csak a sárga részét reszeld bele, ettől lesz még illatosabb, de a fehér része már keserű, azt hagyd ki.


2012. május 30., szerda

Tejszínes újburgonya


Valami egyszerű, hús nélküli finomságra vágytam, hisz hétvégén mindig több húst eszik az ember. Hétköznapokra ez egy nagyszerű étel önmagában is, köretként pedig igen laktató.

Hozzávalók:
80 dkg újburgonya, 0,5 l főzőtejszín, 5 dkg reszelt sajt, 4 gerezd fokhagyma, aprított petrezselyem, chili, szerecsendió, rozmaring, só, bors.

A burgonyákat megpucolom és nagyon vékony, lehetőleg egyforma, szeletekre vágom. Kicsit megsózom és egy kivajazott sütőedénybe rakosgatom, majd a tetejére pár vajdarabkát teszek. A főzőtejszínbe reszelem a szerecsendiót és a fokhagymát, megsózom, frissen őrölt borssal megszórom, chili paprikát vágok bele (a magja nélkül) majd rozmaringgal és petrezselyemmel fokozom az ízesítést. Végül ementáli sajtot reszelek bele és az egészet ráöntöm a burgonyára.



Lassú tűzön, 40-50 perc sütés után kiveszem és káposztasalátával tálalom.

Hmmmm… mennyeien finom :)




2012. május 29., kedd

Rakott kel kicsit másképp

Szeretem a rakott kelt, de kicsit unalmas és macerás ételnek tartom, ezért új formát adtam neki.

Hozzávalók:
fél fej kelkáposzta, 30 dkg darált hús, 1/2 bögre bulgur, 1 pohár joghurt, aprított kapor, só, bors.

A káposztát felvágom és sós vízbe megfőzöm. A bulgurt forró vízzel leöntöm, megsózom és állni hagyom, amíg megpuhul. Mindkettőt leszűröm és az összeállításig félreteszem.
Közben a darált húst kevés olívaolajon megpirítom, megsózom és megborsozom, majd hozzákeverem a bulgurt.

Hőálló edénykéket (6 db-ot) kiolajozok és jöhetnek a rétegek: a kelkáposzta, a húskeverék, majd ismét a káposzta. Végül egy pohár joghurtot összekeverek a felaprított kaporral és egy kis sóval, majd a tetejére halmozom.
Mivel már semmi sem nyers, lefedés nélkül 20-30 perc alatt készre sütöm.



Tipp!
Ezekben a kis tálakban meleg előételként is tálalhatod!

2012. május 22., kedd

BBQ oldalas kapros coleslaw salátával

A piac már tele van finom, friss, új zöldségekkel és persze nem tudtam ellenállni az új káposztának, répának és kapornak sem. Az ötletet persze nem az enyém, de mint mindent, ezt is magam ízlése szerint készítettem el.

Hozzávalók a BBQ oldalashoz:
1 nagyobb darab oldalas, egész bors, só, babérlevél

Hozzávalók a BBQ szószhoz::
ketchup, fokhagyma, 2-3 teáskanál méz, szójaszósz, balzsamecet, coca-cola

Hozzávalók a coleslaw salátához:
1 fél (új) fejes káposzta, 2 répa, 1 tojássárgája, 1/2 citrom leve, 1 dl étolaj, 2 teáskanál mustár, 2 teáskanál porcukor, 1 pohár joghurt, friss kapor, só és bors

Sok dolgunk van, de valami szinte magától megy, szóval ne ijedj meg a sokféle hozzávalótól.:)
Először is az oldalast csontonként felvágom és mivel ez kicsit már öregebb volt, ezért egy nagy fazék hideg vízben teszem oda főni. Amikor felfő, leszedem róla a habot és beleteszek 2 evőkanál sót, egész borsot és 2-3 babérlevelet. Lassú tűzön addig főzöm, amíg omlós, puha lesz.

Közben elkészítem a salátát, amihez a káposztát felvágom vékonyra, majd belereszelem a répát. Nagyon picit sózom csak meg, mert szeretném, hogy ropogós maradjon. Ez néhány pillanat tehát tényleg ne rettenj el. Na most kell egy kis bátorság, de ha egyszer már csináltál házi majonézt, akkor nem lesz gond:) 1 tojás sárgáját elkezdem kikeverni 1 dl étolajjal, először cseppenként, majd folyamatosan. Amikor már pudingszerű, jöhet hozzá a citrom leve, a mustár, porcukor, a joghurt és végül a felaprított kapor. A joghurttól könnyebb lesz, mint a tejföltől és nekem így jobban ízlik.

Máris jöhet a BBQ szósz. Ehhez a hozzávalókat egy kisebb lábasban, kis lángon, összekeverem és hagyom, hogy egy picit összeérjenek az ízek. Arányokat nem adok meg, mert ez aztán tényleg ízlés dolga. Javaslom először rakj bele mindenből kevesebbet és közben kóstolgasd:)

A megfőtt oldalas minden oldalát bekenem a BBQ szósszal és kb. 15 perce beteszem a sütőbe.
Megkóstolod?:)



Tipp:
Ha dugig akarod enni magad vagy egyszerűen csak szereted, akkor süss hozzá újburgonyát!




2012. május 21., hétfő

Bulgursaláta csirkehússal

Szeretem a keleti csemegéket áruló üzleteket, mert olyan alapanyagokhoz juthatok, amit a hiper-szupermarketekben nem kapok. Ma gyros fűszerkeveréket vettem és összedobtam ezt a jó kis salit.

Hozzávalók:
1 csirkemell, gyros fűszerkeverék, 2 maréknyi bulgur, 1 kígyóuborka, 4 db paradicsom, 15 szem fekete olívabogyó, petrezselyem, 5dkg feta jellegű sajt, olívaolaj, só és bors

A csirkemellet felcsíkozom, befűszerezem a gyros keverékkel és meglocsolom fél dl olívaolajjal. Ha van időm, akkor egy éjszakát pácolódhat, de ha nincs, akkor az is elegendő lesz, amíg a salátát megcsinálom.
A salátához felkockázom a paradicsomot, az uborkát, az olívabogyót és a fetasajtot, majd hozzákeverem a vágott petrezselymet. Közben a bulgurt leöntöm forró vízzel, ami kb. 10-15 perc alatt megpuhul. Amikor kész, leszűröm és hozzákeverem a zöldségekhez, kicsit megsózom és megborsozom.
A pácolt csirkemellet egy teflon serpenyőben pár perc alatt kisütöm és már tálalhatom is.:)



Tippek:
Ha a csirkemell még kicsit fagyos vagy felhasználás előtt beteszed a fagyasztóban, akkor könnyebben fel tudod csíkozni.
Ha az uborka magjait egy kiskanállal kikaparod, nem áztatja el a salátát.

2012. május 5., szombat

Sült-főtt pecsenye petrezselymes-korianderes kéregben

A pecsenye a legfinomabb része a malacnak. Bár óvatosan kell bánni vele, mert sütés-főzéstől kicsire összesül, mégis kísérleteztem megint, hogy ne csak rántott husinak ismerjék itthon.



Hozzávalók
1 darab pecsenye (kb. 30 dkg), 1 kisebb hagyma fele, 3-4 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál vaj, 1 evőkanál olívaolaj, babérlevél, 1 csokor petrezselyem, 1 evőkanál megőrölt koriander, 2 evőkanál mustár, 1 evőkanál ketchup, só, egész bors.

Egy nagyobb lábasban odateszem először főni a pecsenyehusimat, a hagyma, fokhagyma, babérlevél, só, bors társaságában. Az ötlet, hogy először főzzem puhára a husit, egy séftől jött, akivel a Húsimádók a konyhában elnevezésű főzőesten mindenféle finomságot készítettünk. Ez eltart egy ideig (1-1,5 óra), úgyhogy addig nyugodtan készíthetünk hozzá valami köretet.

Én most besameles karfiolt tálaltam mellé, amit az Anyu készített el. Ez egy nagyon egyszerű köret. A karfiolt egészben, sós vízben félpuhára főzzük. Közben egy kerek jénai edényt kivajazunk és zsemlemorzsával kiszórjuk, hogy ne ragadjon bele. Ezután elkészítjük a mártást is. Kevés vajat olvasztunk, 1-2 evőkanál lisztet szórunk rá, így egy világos rántást készítünk, amire jöhet a tej. Sóval, fehér borssal és szerecsendióval ízesítjük. A félkész karfiolt a jénai közepére tesszük, leöntjük a besamelel, megszórjuk reszelt sajttal és 20 perc alatt készre sütjük. Akkor jó, ha a sajt már megpirult a tetején.

A pecsenyém puhára és persze össze is főtt, de inkább legyen finom és kevés, mint sok és menzaízű:)
Kivettem a tányérra és egy evőkanál olvasztott vajjal meglocsoltam. Ezután 2 evőkanál mustárt és 1 evőkanál ketchupot összekevertem, majd bekentem a husit. Kevés olívaolajon minden oldalát megsütöttem, ezzel már kapott egy finom kérget. Végül az apróra vágott petrezselymes-korianderes keverékbe forgattam, így megkapta a külső borítását is.
Egy éles késsel vékony szeletekre vágtam a sült-főtt pecsenyémet és egy szelet karfiolt tálaltam mellé.

Igazán finom lett, egy falat se maradt belőle!:)

2012. április 25., szerda

Tejszínes-medvehagymás burgonya sült husival

A városban mindenhol medvehagymát árulnak, még az aluljárókban is, bár én azt nem ajánlom, hiszen ki tudja honnét van, de zöldségeseknél már biztosabban vásárolhatunk. Nekem még maradt egy kevés a saját szedésből:)

Hozzávalók:
4-6 db közepes burgonya, 75 g vaj, 5 dkg aprított medvehagyma, 1 doboz (125 ml) tejszín, só, bors, szerecsendió.

A sült husihoz bármit használhatsz. Én csirkemellet csíkoztam fel, sóval és borssal ízesítettem és kevés olívaolajon hirtelen kisütöttem.

A burgonyákat megmostam, majd egy papírtörlővel szárazra töröltem. Ezután alufóliába csomagoltam, úgy hogy megsóztam és megborsoztam mielőtt teljesen befedtem, majd addig sütöttem (kb. 1-1,5 óra), amíg puha nem lett. Ha kevesebb az időd, akkor alufólia nélkül is elkészítheted. Illetve, ha van friss rozmaringod otthon, akkor azt is csomagold be a burgonyák mellé.
Közben a vajat megolvasztottam, beleszórtam az aprított medvehagymát, majd ráöntöttem a tejszínt végül sóval, borssal és frissen reszelt szerecsendióval ízesítettem.
Tálaláskor a burgonyák tetejét bevágtam és így öntöttem rá a szószt.

Íme az eredmény:)



2012. április 16., hétfő

Medvehagymás rozskenyér

Balatongyörökön vendégeskedtünk Orsi barátnőnknél és kiderült, hogy medvehagyma szedés van vasárnap reggel 9-től az utca végénél kezdődő erdőben. No persze 9-kor még csak ébredeztünk, meg különben is meg kellett várni a Forma1 végét, de reggeli után kis csapatunk jókedvűen elindult, hogy megszedjük, amire családunknak szüksége van (medvehagyma vonatkozásában). Volt akinek 5 kg volt kiadva, volt akinek csak pár tövet kellett szerezni, többen pedig 1-1 zacskót töltöttünk tele. Fölfele tekerve a biciklivel olyan intenzív hagyma szag terjengett mindenfele, hogy ha nem tudtuk volna, hol van, az orrunk, akkor is odavezet.
A helyiek már biztos hazamentek, mert csak pár emberrel találkoztunk, így miénk volt az egész terep.
Mivel nem volt itthon kenyér, ezért kézenfekvő volt, hogy az első, amit kipróbálok egy medvehagymás rozskenyér lesz.

Hozzávalók:
20 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt, 20 dkg durum liszt, 2 dkg élesztő, 2,5 dl langyos víz, 0,5 dl olívaolaj, 1 kávéskanál cukor, 1,5 csapott teáskanál só, 3 evőkanál aprított medvehagyma, 4 evőkanál pirított magvak (lenmag, szezámmag, napraforgó mag).

Egy teflon serpenyőben megpirítom a magokat, majd mozsár segítségével kicsit széttöröm. A kétféle lisztet egy tálba mérem, majd hozzákeverem a sót, a magokat és az aprított medvehagymát. Közben a langyos vízbe belemorzsolom az élesztőt és hozzáadom a cukrot. Amikor felfutott az élesztő, akkor belekeverem az olívaolajat és az egészet beleöntöm a lisztbe.
Tésztát dagasztok belőle, majd 1 órát kelesztem. Ezután ismét átgyúrom a tésztát és megint kelesztem 1 órát. Végül harmadjára is átgyúrom, cipót formálok belőle és egy teflon sütőlapra teszem. Hagyom, hogy újra felemelkedjen a tészta és ekkor bevágom a tetejét.
Előmelegített sütőben kb. 45 percig sütöm. Egy hústűt beleszúrok, hogy belül is megsült-e a kenyerem. Ha már nem marad rajta tészta, akkor készen van.

Medvehagymás fűszervajjal (összekeverve: vaj, só, aprított medvehagyma) különösen finom:)





Medvehagyma

A medvehagyma (allium ursium) intenzív fokhagyma illatú és ízű fűszernövény, ami egész Európában megtalálható. Március végétől májusig tart a szezonja, amelyet erdőben magunk is beszerezhetünk. Azonban vigyázzunk a szedésekor, mert keskeny, zöld leveleit könnyen össze lehet keverni a gyöngyvirággal, ami mérgező. Virágzás előtt, zsenge levelei a legjobbak, de ügyeljünk arra is, hogy csak a szárát csípjük le, a hagymáját hagyjuk a földben, hogy a következő szezonban is hozzájussunk. Tartósítás miatt én frissen felaprítva, sóval összekeverve tettem üvegbe.

Élettani és gyógyhatásai közzé tartozik, hogy csökkenti a vérnyomást, a koleszterint, segíti a méregtelenítést, az emésztést, vírus- és baktériumölő.

(Forrás: Tuti tippek, Wikipédia és Terebess)

2012. április 11., szerda

Torma

A torma (Armoracia rusticana) egy gyógy-és fűszernövény.
Őshazájáról megoszlanak a vélemények. Egyesek a Földközi-tenger medencéjét (Európa délkeleti részét, illetve Ázsia nyugati partvidékét) jelölik meg, mások szerint a Volga és a Don vidékéről terjedt el. Sokáig nem volt egységes a rendszertani besorolása sem, mert hol a vízitormával (Nasturtium), hol az ugyancsak keresztesvirágú kanáltormával (Cochlearia) keverték össze. Elterjesztésében nekünk, magyaroknak volt nagy szerepünk, rajtunk keresztül ismerték meg Európában a 14-15. században.

Népies neve: közönséges torma, csípős torma. Illóolaj tartalma gyökerének reszelésekor szabadul fel. Kalciumot, nátriumot, magnéziumot és C-vitamint tartalmaz.
Eredetileg gyógynövényként termesztették, csak később vált a marhasültek, füstölt és főtt sonkák ízesítőjévé. Használjuk még kolbászokhoz, főtt sertés- és marhahúsokhoz, savanyúságok eltevésénél is.
Fiatal levele salátába kitűnő. A gyökeréből készített szószt marhasültekhez, füstölt húsokhoz és halételekhez használják. A reszelt torma felhasználható még káposztasalátába, mártások, és majonéz ízesítésére. Reszelt gyökerét mindennap ehetjük, étvágygerjesztő, gyomorjavító, elősegíti az emésztést és a vérkeringést is előnyösen befolyásolja.

(Forrás: Terebess és Team)

2012. április 10., kedd

Sonkaleves

Maradt egy kis sonka vagy csülök húsvétról? Már nem akarod simán tormával és főtt tojással megenni?
Itt az ideje valami újat kipróbálni.:-)

Csülkös ragulevesem receptjét ajánlom Neked.

Szójaszósz

A szójaszósz eredete a VI. századi Kínába nyúlik vissza, onnét terjedt át elsőként Japánba, majd az egész világot bejárta. A japán és kínai szójaszósz mellett megvan minden ázsiai országnak a saját szójaszósza.

A szójaszósz alapja a szójabab, de vannak fajtái, amikor a szójaszószt búzával vagy árpával keverve készítik. A szójaszósz egy három lépcsős folyamat eredményeként jön létre. Első lépésként a szójababot nagy kádakba helyezik, majd gombatenyészettel - Aspergillus gombatenyészet - oltják be. Ezt követően három napig érlelik. Az így létrejött anyagot "koji"-nak hívják. Ezt a keveréket nagy tartályokba töltik, ahol sós vizet öntenek rá, így kapják a "moromi"-t. A "moromi"-t utána hónapokig hagyják erjedni, ez alatt az idő alatt alakul ki a szójaszószok jellemző íze, aromája. Az erjesztés végén a szószt elválasztják a masszától, szűrik, pasztörizálják és csomagolják. A természetes erjesztésnek köszönhetően, igen vitamindús és fűszeres.

Állagát tekintve alapvetően két fajtája van: a világosabb sósabb, amit asztali ízesítőként alkalmaznak és a sötétebb, töményebb, amit inkább főzésre használnak. Ezen kívül különbség van a kínai és a japán szójaszósz között is. A kínai sötétbarna színű és sűrű, míg a japán feketébe hajló, állaga hígabb.A szószban levő só miatt hűtés nélkül is igen sokáig eláll.

A keleti konyha elválaszthatatlan része, nincs olyan étel, amihez ne használnák fel, vagy a főzés során, vagy az ízesítésnél. Levesek, húsok, halak, zöldségek (kivéve spárga!), sőt nem ritkán desszertek fűszere.

(Forrás: Gourmandnet.hu)

2012. április 9., hétfő

Zabpelyhes palacsinta csirkével töltve

Kétféle módon tálaltam már, hasonló a quesadillas-hoz, hiszen a palacsintalepényembe azt töltök, amit csak szeretnék, nos lássuk melyikhez mi kell.

Hozzávalók a palacsintához:
20 dkg zabpehely liszt (lehet venni a bioboltokban, de ha van időd, akkor én a zabpelyhet le szoktam darálni, majd át szoktam szitálni), 2 tojás, 2 csipet só, 1 csipet cukor, 2 dl szóda vagy szénsavas ásványvíz és olaj a sütéshez.

Ugyanúgy készül, mint a hagyományos palacsinta, csak a fehér lisztet kicseréltem zabpehelylisztre.A 2 tojást elkeverem a zabpehelyliszttel, sóval és a pici cukorral, majd elkezdem hozzákeverni a tejet és a szódavizet. A zabpehelytől kicsit besűrűsödik állás közben a tésztánk, így sütés előtt még egy kis szódával érdemes hígítani.
Az első sütés előtt egy pici olajat teszek a palacsintasütőbe és megvárom míg felforrósodik, hogy a tésztát beleöntve azonnal meginduljon a sülés.

Hozzávalók a savanyú káposztás csirkecombfiléhez:
6 db csirkecombfilé, 1 fél hagyma, 15 dkg savanyú káposzta, fűszerkömény, olíva olaj, só, bors

Olívaolajon megpirítom az apróra vágott hagymát, majd ráteszem a csíkokra vágott husit. Megpirítom, majd jöhet a fűszerkömény, a bors, pici só és legvégül a savanyított káposzta. Hozzáöntök egy pohár vizet és kb. percet főzök még rajta.

Hozzávalók a mogyorós csirkéhez:
1 csirkemell filé, csemegeuborka, 2 evőkanál szezámmag, 5 dkg sótlan mogyoró, 2 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál szójaszósz, bors, olívaolaj

Wokban megpirítom a szezámmagot és a mogyorót, majd ezeket félreteszem. Pici olívaolajon megillatozom a reszelt fokhagymát és jöhetnek a felcsíkozott husik. Pár perc alatt minden oldaluk piros ropogós lesz. Most hozzáteszem a felcsíkozott csemegeuborkát, megborsozom és meglocsolom szójaszósszal. Végül kerülnek bele a magocskák, amik meg is puhulnak benne, így finom és élvezetes lesz az elfogyasztás:)

Összeállítás:
A palacsintasütőbe visszateszek egy megsült tésztát. Egyik felére felhalmozom a tölteléket, majd a másik oldalát szépen ráhajtom. 1-2 perc alatt összesütöm és tálalom is.
A savanyú káposztásat sima tejföllel vagy joghurttal, a mogyoróshoz viszont használhatunk egy kis chilit is.

A mogyorós csirkét már a kapros túrógombócommal is tálaltam. Mindegyik variáció ízlett :)

Bulgur

Történelmi ismereteink alapján, nem kevesebb mint 17 000 évvel ezelőttre tehető a búza termesztés szórványos megjelenése. Az emberiség történetében a nomád életmód szokásainak elhagyása és az egy helyen való letelepedés a gabonatermesztés fejlődésével járt együtt, hiszen az élet alapját attól kezdve a mezőgazdaság jelentette. A pénz megjelenéséig a cserekereskedelemben mindennek az árát búzában kifejezve számították ki.
A legtöbb kultúrbúza Közel-Keleten alakult ki, a kenyérbúza első előfordulása a Fekete-tenger vidékéről származik Kr.e. 6000-5000 tájáról.
Honfoglalóink sírjából számos búza-lelettel rendelkezünk. Ismerték a kétsoros tönkebúzát, a közönséges búzát, a vetési búzát, a csupasz törpebúzát és a tönkölyt vagy tönkölybúzát is.

A búza egyik előfordulása a bulgur, ami nem más, mint búzatöret, leginkább a Közel-Keleten, Törökországban és Indiában kedvelt gabonaféle. A még éretlen vagy az előzőleg lehántolt teljes magokat még gőzölik, szárítják, majd darabokra törik. Ha köretet akarunk készíteni belőle, csak le kell forrázni vízzel.
A fent leírt eljárásnak köszönhetően gyorsan elkészíthető, kiadós és hosszú ideig eltartható. A bulgur az elő-ázsiai népek legfőbb eledele (a török konyha alapvető alkotóeleme), hasonlóan az Észak-Afrikában kedvelt kuszkuszhoz. Kezdő szakácsok is bátran próbálkozhatnak az elkészítésével, mivel egyáltalán nem ragad össze.
A bulgur (nálunk búzatöret néven kapható nagyobb bevásárlóközpontokban, bioboltokban, illetve keleti, török vagy arab boltokban) lényegesen egészségesebb és gyorsabban elkészül, mint a rizs. Különösen magas az E-vitamin tartalma.

(Forrás: hoxa.hu)

2012. március 26., hétfő

Csillavilla féle Brownie

Nem, nem, nem...ez a csaj nem csak sós ételeket készít, persze ezeket jobban szereti, de egy kedvenc édességemet is szeretném megmutatni Nektek, ahogyan én készítem.

Hozzávalók:

10 dkg kakaópor, 1 tábla étcsokoládé, 10 dkg nyírfacukor, 1 csomag vaníliás cukor, 10 dkg olvasztott vaj, 2 tojás, 1 natúr joghurt, 1 kávéskanál szódabikarbóna, egy csipet só

Az kakaóport egy tálba szitálom, hozzáadom a nyírfa cukrot, vaníliás cukrot, a csipet sót majd az olvasztott vajat. Ha nem elegendő a folyadék, akkor pici meleg vizet teszek még hozzá. Simára keverem két tojással és a joghurttal, majd az apró darabokra vágott csokit és a kimagozott meggyet is hozzárakom. A legvégén átszitálva jöhet a szódabikarbónával elkevert liszt is. 
Egy buli alkalmával Valaki (ezúton is köszönet Neki) itt hagyott egy üveg Tokai Maximiliant, amit előszeretettel használok az ilyen sütikhez, ettől még pikánsabb, még ínycsiklandóbb lesz az egész. Ha ilyened épp nincs otthon, akkor 3cl konyak vagy wisky is megteszi:)
Az így kapott, kicsit folyósabb masszát kivajazott, csatos sütőformába öntöm és 180 fokon kb. 25 percig sütöm. Akkor jó, ha még kicsit remeg a teteje. Meg szoktam várni, amíg kihűl, utána szedem ki a formából és szeletelem. A közepe még kicsit folyik, amitől állaga még ínycsiklandóan krémes lesz. Dóri, az unokahúgom mondta: „Mama! Mondd meg Csilluskának, hogy ez nagyon finom és süssön máskor is!”.


A nyírfa cukrot a cukorbetegek is fogyaszthatják, ráadásul pont olyan, mint a kristálycukor, így nem kell azon gondolkodnod, hogy na ebből vajon mennyit kell beletenni....?!

Keleties fasírt

Keleties, mert a bulgur miatt Közel-, a fűszerezése miatt meg kicsit Távol-Keleti egyveleg lett.

Hozzávalók:

25 dkg pulyka darált hús, 10 dkg brokkoli, 2 evőkanál bulgur, 1 marék sótlan földimogyoró, 2 gerezd fokhagyma, 1 tojás, só, bors, fűszerkömény, gyömbér, kurkuma és chili.

A bulgurt leöntöm forró vízzel és kicsit állni hagyom míg megszívja magát. Közben a brokkolit kicsit megfőzöm. A husihoz szépen sorban jöhetnek a fűszerek. Először a fokhagymát reszelem hozzá, aztán kerül bele a só, bors, a megőrölt fűszerkömény, a kurkuma, a gyömbér és legvégül a chili. A mogyorót én mozsárban kicsit durvára töröm, majd a leszűrt bulgurral és a brokkolival együtt hozzákeverem a husihoz. Végül egy tojással az egész összeáll. Én szoktam kicsit hagyni, hogy összeérjenek az ízek és csak ezután sütöm ki a fasírtokat olívaolajon vagy lenmagolajon.

Itt a jó idő, így lehet menni bringázni, túrázni, piknikezni, ez az étel pedig kiváló, hogy közben éhségünket csillapítsuk:)

2012. március 18., vasárnap

Csülkös raguleves

Nagynénémtől kaptam egy jó kis füstölt csülköt, amit én nagyon szeretek levesnek elkészíteni. Remélem ezzel férfi olvasóimnak is kedvezek.

Hozzávalók:
25-30 dkg füstölt csülök, 1 fej hagyma, 1-2 gerezd fokhagyma, 2-3 szál sárgarépa, 1 szál fehérrépa, 2-3 db burgonya, zeller, 1 fél paprika, 1 fél paradicsom, 1 karika erős zöldpaprika, bors, 2 db babérlevél, 2 evőkanál mustár, tejföl, petrezselyem.

Egy nagyobb lábas kell most Nekünk, amiben kis olajon elkezdem üvegesre pirítani a felaprított hagymát.
A csülök húsosabb részét felcsíkozom, persze egy kis szalonnája és bőre is kerül bele, mert úgy adja meg igazán a leves ízét, majd mehet a fazékba társalogni a hagymával. Amikor már a szalonna rész is üvegesre pirult, felöntöm vízzel és jöhet bele a babérlevél, fokhagyma, paprika, paradicsom és a bors. Sót eszedbe ne jusson tenni bele, maximum a végén, ha még kívánja! Lefedve, lassú tűzön addig főzöm, hogy a csülök már finom puha legyen.
Közben a zöldségeket zsülienre vágom, azaz gyufaszál vastagságú, nagyjából egyforma nagyságúra, majd mielőtt teljesen megpuhult a husi, akkor beleteszem a levesbe. Kevesebb idő kell neki, mint általában, mivel ilyen vékonyra van szelve.
A tejfölt elkeverem a mustárral és pár kanál meleg levessel, így szép sima lesz, ezután belecsurgatom a kész lébe. Legvégül apróra vágott petrezselyemmel színesítem a tetejét.

Ez az adag egy nagyobb családnak is elég, ezért ha kevesebbet szeretnél készíteni, akkor felezd le a csülök, a zöldségek és a víz mennyiségét.
Ha húsvét után kimarad egy kis sonka, akkor azzal is próbáld ki:)

2012. március 11., vasárnap

Halas pirog

Az Apu sokat pecázik tavasztól-őszig, én meg szívesen használom fel a zsákmányt. A csukát azért szeretem, mert nagyon sovány, de mégis nagyon ízletes a husija. Szerencsére Nekem már semmi dolgom vele, mert az Apu tisztítja és gondosan beirdalja, így a szálkák teljesen eltűnnek sütés közben. Ha nincs ekkora mázlid, aki a kész halat eléd rakja, akkor használhatsz tőkehalat is.

Hozzávalók:
10 db csuka filé (kb. 2x3 cm-es jól beirdalt darabok), só, bors és pici olívaolaj a sütéshez.
A tésztához: 25 dkg liszt, 2 tojás (picit tegyünk félre, amivel megkenegetjük a tetejüket), 10 g vaj, só, 1/4 cs. sütőpor, langyos víz az összegyúráshoz, szezámmag a díszítéshez.

A csukadarabokat besózom, borsőrlővel beborsozom és egy órácskát állni hagyom. Közben elkészítem a tésztát. A liszthez hozzáadom a sütőport és 1 teáskanál sót, majd a puha vajjal elmorzsolom. Ezután hozzáadom a tojást és annyi vizet, amivel puha tésztát tudok összegyúrni. Negyed óra után vékony tésztát nyújtok belőle és 10 egyenlő részre vágom. A fölöslegeket levághatod és díszítheted vele a tetejét.
A halakat 2-3 perc alatt olívaolajon elősütöm és megvárom míg kicsit kihűlnek. Ezután a tészta egyik felére pakolgatom őket és a maradékot ráhajtom. Villával lenyomogatom, így egyben díszítem is és rásegítek arra is hogy ne nyíljanak szét sütés közben. A tetejét megkenem a félretett tojással, majd legvégül megszórom szezámmaggal. Közepes lángon addig sütöm, míg szép, aranybarnák lesznek.
Nassolhatod is, de főételként egy salátával nagyon laktató fogás.

2012. március 10., szombat

Spenótos túrógombóc

Farsangkor minden kislány hercegnőnek, kiscicának vagy egyéb aktuális mesehősnek öltözik. Én azonban, a mindig is Különc, egyik évben Tükörtojás voltam spenótban. Hogy ezt nem tudjátok el sem képzelni? Belátom, kicsit elvont...zöld, kötött harisnya, zöld pulcsival, a nyakamban pedig sárga és fehér színű krepp papír.:)
Amúgy ha azt gondoljátok, na tuti ez a kedvence, akkor nagy tévedés...ugyanis egyáltalán nem eszem meg a főzeléket. Rájöttem, hogy zavar ez a szó, meg az, ahogy kinéz...viszont a zöldségeket szeretem, a párolás meg túl snassz, így hát nincs mit tenni, mindig valami újat kell kitalálni.

Hozzávalók:
0,5 kg túró, 2 tojás, 20 dkg spenót(ehhez leginkább a fagyasztottat szoktam használni), kb. 5dkg búzadara, 2-3 gerezd reszelt fokhagyma, só, bors, szerecsendió, rozmaring.

Ugyanúgy készítem, mint a kapros túrógombócot, csak kapor helyett spenót kerül bele úgy, hogy kiolvasztom és a nedvességet kinyomkodom belőle. Ezután fokhagymával, sóval, borssal, szerecsendióval és rozmaringgal ízesítem. Ha megfőttek, kiveszem egy tányérra, majd tejfölt (vagy én mostanában csak natúr joghurtot használok) és reszelt sajtot teszek rá. Én úgy szeretem, ha teljesen ráolvad a sajt, ezért egy picit beteszem a mikroba vagy sütőbe. De csinálhatsz hozzá egy besamel alapú sajtmártást is.
A kollégáim sokszor nem bírják ki és belekóstolnak az ebédjeimbe. Szegény gombócokat, gondolom mert nem édes és még zöld is, kicsit kételkedve nézegették először, de ismét győztek az ízek:)

2012. március 4., vasárnap

Kapros túrógombóc szójaszószos öntettel

Családi hétvégéken egymást kerülgetve főzünk. Anyu szerint pont olyan vagyok, mint Apu, mert mindig valami különlegeset szeretek csinálni. Ami neki a túlzás, az nekünk az abszolút kikapcsolódás és alkotás. Vasárnapra való tekintettel a húsleves is megvolt, de mellette sütöttünk halat és lecsós csirkecombokat, Apa csinált egy különleges zöldségköretet én pedig a kapros túrógombóccal spékeltem a mai menüt.

Hozzávalók:
0,5 kg túró (piacon vettük, tehát nem diétás:), 2 tojás, só, bors, kapor (ez lehet friss, fagyasztott vagy szárított is), kb. 5dkg búzadara, 2-3 gerezd reszelt fokhagyma.

A túrót egy villa segítségével széttöröm, hozzáteszem a két tojás sárgáját, sóval, borssal, fokhagymával és az apróra vágott kaporral ízesítem. Ha szárított kaprot használsz, akkor sem kell megijedni, mert szerencsére a főzés közben visszanyeri nedvességét és ugyanolyan intenzív íze lesz, mintha frissel készítenéd. Legvégül mehet bele a búzadara és óvatosan, két részletben a felvert tojásfehérje. Vizes kézzel kisebb gombócokat formázok belőle majd forrásban lévő vízbe teszem. A gombócok mindig akkor vannak készen, ha feljöttek a víz tetejére.
Gyorsan kiveszem a vízből és már lehet is tálalni például a szójaszószos öntetemmel, amit szintén megtalálsz az oldalamon. Ha nem vagy ennyire bátor, de legyél, mert isteni, akkor egy sajtszósszal is nyakon öntheted.
Mi most a sült hal mellé ettük, de ha nem kívánsz husit, akkor így magában is nagyon finom.

2012. február 26., vasárnap

Mediterrán csirke

A mediterrán ízek szerettették meg velem a főzést, ezért sokszor készítek hasonló csemegéket. Olívabogyós mártogatósom adta az ötletet a következőhöz.

Hozzávalók:
6-8 db csirke felsőcomb filé, 6-8 db mozzarella szelet, olívabogyós mártogatós, só, bors, olívaolaj

A husik külsejét megsózom, megborsozom, majd megfordítva 1-1 kanál mártogatóssal bekenem mindenhol. Minden husira teszek 1-1 szelet mozzarellát, egymásra hajtom őket, mint egy omlettnél, és mehetnek is a hőálló tálba. Kevés olívaolajjal és vízzel meglocsolom, lefedem és lassú tűzön puhára sütöm. A végén leveszem a fóliát és kicsit megpirítom a tetejét, de vigyázok rá, hogy ki ne száradjon. Érdemes a levével meglocsolgatni a tetejét, így biztos a siker.
Szerintem a legjobb egy egyszerű paradicsomsalátával.
Kattints a linkre és máris megtalálod az olívabogyós mártogatós receptjét.

Olívabogyós

Korral jár, hogy az ember rajongani kezd olyan ízekért, amiket korábban ki nem állhatott? Hát igen, így vagyok én például az olívabogyóval, abból is a kedvencem a fekete lett. Rajongásom olyan messzire ment, hogy krémet csináltam belőle.

Hozzávalók:
30 dkg magozott, fekete olívabogyó, 2 evőkanál kapribogyó, 1 fél citrom leve, 2-3 gerezd fokhagyma, friss petrezselyem, só, bors és 1-2 evőkanál olívaolaj, 1-2 kanál száraz fehérbor is mehet bele.

Egy magasabb falú tálba beleteszem a kétféle bogyót, a fokhagymagerezdeket, majd a citrom levével, az olívaolajjal és a fehér borral meglocsolom, borsozom és beleteszem az apróra vágott petrezselymet. Hmm...a kagyló leve jut mindig eszembe, ahogy a tengerparton friss házi kenyérrel tunkoltuk. Megjegyzem régebben tengeri kütyüket sem voltam hajlandó fogyasztani:) Kicsit állni hagyom, hogy jól összeérjenek az ízek. majd botmixerrel pépesítem. Sót csak ezután teszek bele, de a kapribogyó miatt, lehet, hogy teljesen elhagyható.
Pirítóssal, pizzakenyérrel vagy grissinivel jó kis ropogtató egy esti borozgatáshoz.

Joghurtos brokkolikrémleves pirított mandulával és tökmaggal

A brokkolikrémlevest valahogy minden gyerek szereti a családban, főleg ha finom magokkal tálalom. A tejszínt pedig mára teljesen lecseréltem a joghurtra, amit, ha nem szólok, észre se vesz senki:)

Hozzávalók:
Kb. fél kg brokkoli, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 doboz krémesebb natúr joghurt, tisztított tökmag és szeletelt mandula, só és bors.

A nyers vagy fagyasztott brokkoli rózsáit és szárának zsenge részét 1,5 liter vízbe odateszem főni. Sóval, borssal és a fokhagymákkal ízesítem. Amikor megfőtt, a botmixerrel pépesítem, majd visszarakom a tűzhelyre és hagyom, hogy még egyszer összeforrjon. A joghurtot közben kikeverem egy kevés meleg brokkolilével és miután levettem a tűzről hozzákeverem a teljes adag leveshez. A joghurtnak nincs szüksége főzésre és így szép sima lesz. Egy teflonserpenyőben megpirítom a magokat, a mandulát és kész. Számoltátok az időt? Én nem szoktam, de 20 percnél biztos nem volt több.